%%ignore%%Bu iletiyi düzgün görüntüleyemiyorsanız lütfen buraya tıklayın. %%ignore%%

 
Experian - A world of insight

Neden Bireysel Borçluluk Endeksi?

2013 itibariyle Bireysel Borçluluk Endeksi (BBE) bilgisi, KKB skoru (BKN) ile birlikte kredi veren kurumlar ile paylaşılmaktadır.

BBE, risk algısına BKN'ye göre farklı bir açıdan bakmaktadır. Bu sebeple BBE'yi oluşturan değişkenler de farklılık göstermekte; bu da kredi veren kurumların tüm kredi evrelerinde uyguladığı kararların ayrıştırıcı gücünü çok daha fazla arttırmaktadır.

Ortalama %5 ile %15 oranında iyileştirme

Experian'ın çeşitli portföylere yönelik yaptığı analizler sonucunda BBE'nin, uygulanmakta olan politika kuralları, skorkart ve karar ağaçları ile birlikte kullanılması durumunda takip oranlarında ve kredi kayıplarında ortalama %5 ile %15 oranında iyileştirme sağlandığı görülmüştür.

Örneğin; aşağıdaki kalın çizgi ile gösterilen BKN aralıklarına göre sorunluluk oranları grafikteki gibi dağılırken, BBE boyutu eklendiğinde noktalı eğrilerde görüldüğü üzere grafik büyük oranda farklılaşmaktadır.

Bu analiz BBE'nin hazırlanmasında kullanılan ve tüm Türkiye'yi yansıtan veri üzerinde yapılmıştır.

BBE İyileştirme Oranları

Yukarıdaki grafik en az 1 kredi kartı olup, kötü oranı 3 dönem üzeri gecikmeye düşen
veya aşırı borçlanan kitle üzerinden hesaplanmıştır.

Bu genel durum güncel gecikmesi olmayan veya 'konut kredisi olan' portföylere uygulandığında da benzer bir tablo ortaya çıkmaktadır. Risk profili açısından ilk aşamada sorunsuz veya daha az sorunlu görülebilen segmentlerde dahi, sadece BBE boyutu eklenerek olası sorunlu kitleyi belirlemek mümkündür. Bu sayede yeni kredi taleplerinden limit güncelleme ihtiyaçlarına kadar müşteri yönetiminin birçok alanında BBE'nin katkısı açıkça ortaya çıkmaktadır.

BBE, kurumunuz için katma değer sağlayacak

Yukarıda 1 yıllık bir periyodun sonunda ortaya çıkan sorunluluk oranları verilmiş ve BBE'nin kısa vadeli tahminlerdeki katkısı rakamsal olarak gösterilmiştir. BBE "aşırı borçlanma" eğilimine bağlı olarak kredi ödeme geçmişi problemsiz kişilerin daha uzun vadede ortaya çıkacak sorunlarını da tahmin etmeye yönelik geliştirilmiş olup, kurumunuz için katma değeri zaman içinde artacak bir üründür.

KKB kaydı olan kişilerin %80'inde BBE bilgisi bulunmaktadır. Her geçen gün kişilerin kredi işlemlerinin veya kredi borç bakiyelerinin arttığı da düşünülürse bu oran daha da artacak, bunun sonucunda BBE'nin kullanımı da artacaktır.

Experian, BBE'nin kredi süreçlerinizdeki etkilerini ortaya çıkarmanıza ve kurumunuza özel stratejiler belirlemenize yardımcı olmaktadır.

Kurumunuza özel veri analizi

Danışmanlarımızın kurumunuza ait veriyi kullanarak yapacağı analizlerin sonucunu görmek ve BBE'den nasıl faydalanabileceğinizi öğrenmek için Çiğdem Gündoğan ile iletişime geçebilirsiniz.

Çiğdem Gündoğan
Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü - Balkanlar, Türkiye & Orta Doğu
T: +90 212 344 15 15
M: +90 530 961 11 88
E:cigdem.gundogan@experian.com
www.experian.com.tr

Üyelikten çıkmak için buraya tıklayın.