Bireysel Borçluluk Endeksi Nedir?

KKB’nin kullanıma sunduğu ve Experian firması tarafından geliştirilen Bireysel Borçluluk Endeksi (BBE), yüksek borçluluktan kaynaklanan riski tahmin etmeye yönelik tasarlanmış skor bazlı bir endekstir. Odak noktası şu an itibariyle hiçbir ödeme güçlüğü çekmeyen ancak gelecekte yüksek borç yükü altında olabilecek kişilerdir. BBE bu kişileri belirleyerek “sorumlu kredilendirme“ konseptini desteklemekte ve finans kuruluşları için de bir “erken uyarı sistemi” şeklinde fayda sağlamaktadır. BBE, bankacılık ve finans sektörüne yeni bir risk algısı getirmektedir.

Bireysel Kredi Notu'ndan Neden Farklı?

Türkiye’de son yıllarda kredi kullanan kişi sayısında ciddi artışlar olduğu gibi kişi başına düşen kredi riskinde de belirgin bir büyüme yaşandı. Türkiye’deki borçlanma oranları arttıkça, müşteriler hakkında doğru kararlar almak daha da kritik hale geldi.

Bireysel Kredi Notu şu anda veya geçmişinde olan ödeme sorunlarından yola çıkarak riski belirlerken; hiçbir ödeme güçlüğü çekmemiş olan ancak aşırı borçlanmadan dolayı gelecekte sıkıntı çekme ihtimali olan kişileri belirleyememektedir.  

Bireysel Borçluluk Endeksi ise, Bireysel Kredi Notu ve benzeri risk tahmin modellerinin öngörmeye çalıştığı "sorunlu kredi" tanımına (ardışık olarak 3 ödeme yapmayanlar, kanuni takibe düşenler ve zarara atılanlar) ek olarak "aşırı borçlanma" tespitini getirmektedir. BBE, sadece 250 TL üzerinde teminatsız borç bakiyesi olan kişiler için ve aşırı borçlanmayı tahmin etmek üzere geliştirilmiştir.

Bireysel Borçluluk Endeksi ile:
Tahsis alanında otomatik karar oranları artarken, portföy riski kontrol altında tutulacak, tahsis maliyetleri ve subjektif kararlar azalacaktır.
Müşteri Yönetimi alanında daha doğru limit yenileme ve çapraz satış kararları verilebilecektir.
Tahsilat alanında en riskli müşteri segmentine yoğunlaşılacağı ve düşük riskli müşteri segmentine daha az maliyetli yöntemlerle ulaşılacağı için tahsilat maliyetleri / kredi kayıpları azalacaktır.
Pazarlama alanında

doğru kitle hedeflenerek, müşteriye en doğru teklif sunulacaktır.

Bireysel Borçluluk Endeksi'nin kurumunuza sağlayacağı faydalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen formumuzu doldurun. En kısa zamanda uzmanlarımız sizinle iletişime geçecektir.

eBülten için tıklayın

Bize ulaşın

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıdaki iletişim formunu doldurunuz:

  • GÖNDER

[an error occurred while processing this directive]
Sample Title*$*Sample Description*$*/site-images/EXPERIAN_2CLR_noSM-Web.jpg*$*en_US