IFRS 9 ile Zarar Tahmini

IFRS 9 muhasebe standartlarını ve bunların zarar tahminini nasıl etkilediğini anlamak konusunda desteğe mi ihtiyacınız var? Analiz uzmanlarımız size yardımcı olabilir.

Uluslararası Finansal Raporlama Standardı (IFRS) 9, işletmelerin tahmini kredi zararlarını hesaplama şeklinde ciddi değişiklikler yapmaktadır. Zarar tahmini ve değer düşüklüğü konularında uzman olan Experian yeni standartlar için kapsamlı bir yaklaşım oluşturmak ve sağlamak için size danışmanlık yapabilir.

İşletmenize nasıl yardımcı olabiliriz?

Yaklaşan muhasebe standardı değişiklikleri konusunda size dört alanı kapsayan uçtan uca bir çözümle destek olabiliriz. Ancak bu destek işletmeden işletmeye değişir, çünkü her işletme kendisine özeldir ve çözümlerimiz sizin işletmenizin gereksinimlerine göre uyarlanabilir.

Zarar tahmini metodolojiniz, Gelişmiş IRB’ye mi yoksa Standartlaştırılmış muhasebe standartlarına mı tabi olduğunuz, ömür boyu zararların modellenmesini destekleyecek yeterli düzeyde geçmiş verisine sahip olup olmadığınız ve kredi verme politikanız ya da tahsilat stratejinizin yakın geçmişte önemli oranda değişip değişmediğine bağlıdır.

Modelleme Uzmanlığı

Kredi riskini içeren modeller oluşturma konusundaki deneyimimizle, dahili modelleme ekiplerinizin yeni beceriler kazanmasına yardımcı olabilir ya da tam dış kaynak kullanımlı olarak size destek olabiliriz.

Piyasa Verileri

Nispeten yeni bir portföyünüz olabilir ve ömür boyu zarar tahmini için gerekli olan geçmiş verilerine henüz sahip olmayabilirsiniz. Alternatif olarak, kredi verme/tahsilat politikalarında geçmiş verilerinizin tümünü ya da bir kısmını gelecek modellemesinde kullanılamaz hâle getiren değişiklikler yapılmış olabilir. Geçmiş verileriyle ilgili olarak en iyi yaklaşımın hangisi olduğu konusunda size danışmanlık sağlayabiliriz.

Ekonomik Trendler ve Tahminler

Ekonomistlerimiz ve kredi riski analistlerimiz kredi verme politikası ve ekonomi arasındaki ilişkilerin, ve bunun kredi riskini nasıl etkilediğinin anlaşılması için birlikte çalışır. Genel kredi bürosu puanlarını, ekonomik etkiyi dahil ederek sağlarız. Bu puanları kredi riskindeki değişimleri belirlemek ve bunları varsayılan modellerinde ömür boyu olasılıklarına dahil etmek için kullanabilirsiniz.

Tahmini ve Fiili Zararların Sürekli Olarak Değerlendirilmesi

Ömür boyu zarar modelleri, zarar oranlarındaki ya da ekonomideki değişikliklere ayak uydurmak için üç ayda ya da altı ayda bir yeniden değerlendirilmelidir. Bu konuda size yardımcı olabilir ve pozisyonunuzu akranlarınızla ve piyasadaki ömür boyu zararlarla karşılaştırabiliriz.

IFRS 9 – Kilit Değişiklikler

  • Zararları tahmin etmek için finans ve kredi riski ekiplerinin birlikte çalışması gerekir.
  • Portföy için kullanılan kredi riski modellerinden yararlanan ve bu modellere iktisat bilimini de katan bir zarar tahmin yaklaşımı kullanılması
  • Kredi riskinde neyin önemli bir değişiklik olduğunun belirlenmesi
  • Bu gerçekleştiğinde 12 aylıktan ömür boyu zararlara geçiş
  • Kredi riskindeki ve beklenen kredi kayıplarındaki modellerdeki önemli değişiklikler belirlenirken gelecekteki ekonomik şartların ileriye dönük bir tahminini oluşturma gereksinimi

Faydaları nelerdir?

  • Düzenleme gerekliliklerine etkili bir şekilde uymanızı sağlar
  • Hem stratejik hem de taktiksel seviyede daha kârlı kararlar almanıza yardımcı olur
  • Geniş veri kapsamımız ve ekonomik tahminlerimiz sıhhatli bir zarar tahmini sağlanması için dahili görünümünüzü tamamlar
  • İlk modellemenin sağlanmasına ek olarak, beklenen kredi zararı tahminlerinin hayata geçirilmesini ve sürekli yenilenmesini ve izlenmesini sağlarız
  • Ürünlerinizi ve kredi verme politikalarınızı veri destekli içgörülerle değişen piyasa koşullarına hızla uyarlamanızı ve portföyünüzün alternatif ekonomik senaryolara karşı dirençli olmasını sağlar

Bizimle iletişime geçin ve işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğimizi keşfedin